2016 SGK Emekli Maaşlarını Eksik Mi Hesaplıyorsunuz ?


 
2016 Emekli Maaşlarını Eksik mi Hesaplıyorsunuz ?

Emekli maaşı hesaplama programımızı 2016 yılı için güncellememizden sonra bize en çok gelen soru bu oldu. 2016 SGK emekli maaşlarını eksik mi hesaplıyorsunuz ?

Genellikle sorular şu şekilde geliyor ;

"Sitenizde 2015 yılı için emekli maaşım (örneğin) 1.500 TL olarak hesaplanıyordu. 2016 yılı için 100 TL seyyanen zam eklersek maaşım 1.600 TL olur. Üzerine %3.86 zam ilave edersek maaşımın 1.660 TL'yi geçmesi gerekirken, hesaplamalarınızda bu rakamdan daha düşük bir emekli maaşı çıkıyor. 2016 emekli maaşlarını eksik mi hesaplıyorsunuz ? "

Bu sorunun kaynağı "seyyanen" yapılan zammın emekli maaşı hesaplamasının bir parçası olduğunun düşünülmesidir. Bir örnek üzerinden açıklayalım.

Emekli maaşı hesaplanırken yıllara göre ödediğiniz primler, hesaplanan aylık bağlama oranlarınız, yıllara göre açıklanan enflasyon ve gelişme hızı oranları göz önüne alınarak emekli maaşınız hesaplanır. Dikkat ettiyseniz,emekli maaşınızın hesaplanmasında "seyyanen" yapılan zamlar hesaplamalara katılmıyor. Hesaplanan emekli maaşınız tahsis talebinde bulunduğunuz yılın başına göre güncellenir. Bulunan rakam o yılın başı için emekli maaşınızdır.

Şimdi bir "emekli" olarak diğer emeklilere yapılan her türlü zamdan faydalanma sırasına gelinir. O yıl için emeklilere yapılan "seyyanen" ya da yüzdelik artışlar maaşınıza eklenerek ortaya çıkan emeklilik maaşınız banka hesabınıza aktarılır.

Maaşın eksik olduğu yanılgısı nereden kaynaklanıyor? 2015 yılı için yapılan hesaplamalarda o yıl için emeklilik maaşınız hesaplandı ve o yıl içinde emekli olmuş gibi emekli maaşına yapılan seyyanen artışlar hesabınıza eklendi. 2015 yılında emekli olmuş olsaydınız, maaşınızın eksik hesaplandığını iddia edebilirdiniz. Ama siz emekli olmadınız, çalışmaya devam ediyorsunuz.

Başka bir şekilde açıklarsak; 2015 yılında emekli olanlar geçen yıl bağlanan emekli maaşına 100 TL seyyanen zam ekleyip, üzerine %3.86 artış ekleyerek yeni emekli maaşlarını hesap edebilirler. Hala çalışıyor olup, 2016 yılında emeklilik başvurusu yapacak olanlar için ise ; 2016 yılı başı için emeklilik maaşları hesaplanır üzerine bu yılın zam oranları eklenir. Görüleceği üzere geçmiş yıllarda seyyanen yapılan zamların bu yıl emekli olacaklar için hiçbir katkısı yoktur.Site Duyurularımız
- 2017 Büyüme Oranı %7.4 olarak hesaplamalara dahil edilmiştir.


- Size ücretsiz olarak ulaştırdığımız bu hizmetin sürekli olabilmesi için BitCoin üzerinden bize destek olabilirsiniz.
BitCoin accepted here
1MTRZxWv8C8As9u4XEjfxy3vbzA6oESRuY


BitCoin Accepted here


Sizin İçin Seçtiklerimiz

SGK'lılar için Tamamlayıcı Sağlık Sigortası.

Emekli Maaşınıza Bankaların Sağladığı Avantajlar.

Sigorta Primlerinizi Yüksek Ödeseydiniz Emekli Maaşınız Ne Kadar Olurdu ?2. Emekli Maaşınız
Bireysel Emeklilik Sigortası


Emeklilikte Püf Noktalar

Emekliliği yaklaşan sigortalılar ne yapmalı ?


İlginizi Çekebilir
SGK Alo 170 Canlı Destek Hattı

SGK Hizmet Çizelgesi Sorgulama

Yıllara Göre En Düşük Emekli MaaşıYıllara Göre Asgari Ücret

Yıllara Göre Sigorta Primine Esas Kazançlar

Ülkelere Göre Milletvekili Maaşları

Hangi Kurumdan Emekli Olurum ?