SSK Yurt Dışı Borçlanması | Emekli Maaşı Hesaplama

Yurt dışı borçlanması nedir?
Vatandaşların yurt dışında geçirdikleri süreleri belgelemek suretiyle, bu süreler karşılığında hesaplanacak miktarda primin Sosyal Güvenlik Kurumuna (SGK) isteğe bağlı olarak ödenmesidir.

Yurt dışı borçlanmasının faydaları nelerdir?
İlgili kanuna göre yurt dışı borçlandırması yapan kişinin prim gün sayısına eklenerek emekliliğine daha erken kavuşması sağlanıyor.

Yurt dışı borçlanmasında hangi süreler borçlanılabilir?
Borçlanma kapsamındaki süreler şöyle sıralanabilir: Yurtdışında geçen sigortalılık süreleri, bu süreler arasında veya sonunda her birinde bir yıla kadar olan işsizlik süreleri ile ev kadını olarak geçen sürelerdir. Yurtdışında ev kadını olarak geçen süreler, medeni durumlarına bakılmaksızın kadınların, sigortalılık süreleri haricinde yurtdışında bulundukları süreleri ifade eder.

Yurt dışı borçlanması nasıl hesaplanır?
Yurt dışı borçlanması, sigortalıların veya hak sahiplerinin prime esas günlük kazanç alt ve üst sınırları arasında olmak üzere, kendilerince belirlenecek günlük kazancın yüzde 32’si üzerinden hesaplanmaktadır. Hesaplama, borçlanma yapılmak istenildiği dönemde geçerli prime göre esas günlük kazancın alt ve üst sınırlarından yapılmaktadır.


Resmi SGK-TV : Yurtdışı Borçlanması...
Tıklayın, izleyin...


Yurt dışı süresinin sadece bir kısmını borçlanabilir miyim?
Emeklilik için her zaman uzun sürelerin borçlanmasına ihtiyaç olmayabilir. Bu nedenle yurt dışı süresinin tamamı yerine sadece bir kısmını borçlanabilirsiniz. Örneğin yaşlılık aylığı için 60 güne ihtiyacınız varsa yurt dışı sürenizin iki ayını borçlanmanız yeterli olacaktır.

Daha önce yurt dışı borçlanması yaptım. Yeniden yapabilir miyim?
Eğer daha önce yurt dışı sürenizin tamamı yerine sadece bir kısmını borçlandıysanız yurt dışı sürenizin kalanı için de yeniden yurt dışı borçlanması yapabilirsiniz. Bunun için tekrar başvuru yapmanız gerekmektedir.

Yurt dışı borçlanması nasıl yapılır?
Yurtdışı hizmetlerini/sürelerini Sosyal Güvenlik Kurumuna borçlanmak isteyenlerden; a) Türkiye’de çalışması bulunmayanlar ile son defa işçi (SSK) veya kendi nam ve hesabına bağımsız statüde geçen çalışmaları bulunanlar (BAĞKUR) ve ev kadınlığında geçen süreleri borçlanmak isteyenler, Türkiye’deki ikametlerine en yakın yurtdışı borçlanma işlemlerini yürütmekle yetkili "Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüğü veya o ildeki ilgili Kurum ünitesine", b) Türkiye’de son defa devlet memuru statüsünde çalışması bulunanlar ile sosyal güvenlik sözleşmelerine göre devlet memuru statüsü ile aylık alanlar ile aylık talebinde bulunmuş olanlar, "SGK Sosyal Sigortalar Genel Müdürlüğü-Kamu Görevlileri Emeklilik İşlemleri Daire Başkanlığı– Bakanlıklar/ANKARA" adresine, başvuruda bulunacaklardır.

Borçlanma sonucu çıkan primler ne zaman ödenmeli?
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından hesaplanan prim borcunun ilgiliye tebliğ edildiği tarihten itibaren bir ay içersinde ödenmesi gerekmektedir. Bir ay içinde ödenmeyen borçlanmalar için ise, yeniden başvuru yeterlidir ve herhangi bir cezai şartı yoktur. Primi ödenmeyen borçlanma süreleri hizmetten sayılmaz.
Yurt dışı borçlanması için ödediğim primleri geri alabilir miyim?
Size bağlanan emekli maaşını çekmediyseniz, SGK'ya dilekçe ile başvurup borçlanma ile emeklilikten vazgeçtiğinizi bildirip, ödediğiniz parayı geri isteyebilirsiniz.

ÇOK ÖNEMLİ NOT : Yurtdışı borçlanmalarda borçlanma tarihlerini seçme hakkınız vardır. Tarih seçmediğiniz takdirde, SGK sizi  başvurduğunuz tarihten hemen geriye dönük olarak borçlandırmakta, bu da sizin emekli maaşınızın çok daha düşük çıkmasına neden olmaktadır. Borçlanmalarda bu işi bilen bir uzmana danışmanızda ya da konuyu etraflıca araştırmanızda fayda vardır. Maaşınız bağlanıp, tarafınızdan çekildiğinde bu hatayı düzeltmeniz bir daha mümkün olmamaktadır. 


Daha fazla bilgi için : SGK Yurtdışı Borçlanma Sayfası