Sıkça Sorulan Sorular | Emekli Maaşı Hesaplama
- HERHANGİ BİR ÜCRET ÖDEYECEK MİYİM ?

Hayır, hiçbir ücret talep edilmiyor. Programın yazılması, sürekli güncel tutulması, hataların giderilmesi, hızlı yanıt veren bir server, hepsi belirli bir emek ve masraf gerektiren kalemler. Bu kalemleri reklam ve sponsor gelirleri ile karşılamayı umuyoruz. Bu konuda bir sıkıntı olmadığı sürece herhangi bir ücret talep edilmeyecek.


- HENÜZ EMEKLİLİK ŞARTLARIM SAĞLANMADI. YİNE DE BU PROGRAMI KULLANABİLİR MİYİM ?

Emeklilik maaşı zaman içerisinde çalıştığınız gün sayısı, ödediğiniz prim miktarı ve yaşınıza göre şekillenmektedir. Bu program emeklilik şartlarınız sağlanmamış olsa bile emeklilik maaşınızı o an ki verilere göre hesaplamaktadır. Şartlar sağlanmadığı için bu maaşı talep edemezsiniz. Ancak primlerinizi ödedikçe maaşınızı tekrar hesaplatıp, son ödediğiniz primlerin emeklilik maaşınızı nasıl etkilediğini görebilirsiniz. Emeklilik şartlarını oluşturan yaş, hizmet yılı ve prim günü koşullarından hangilerinin sağlanmadığı bordro üzerindeki kırmızı renkli alanlardan görebilirsiniz.


- SGK'NUN BAĞLADIĞI EMEKLİ MAAŞI BURADA HESAPLANAN MAAŞTAN FARKLI ÇIKIYOR.  KURUMA İTİRAZ ETMELİ MİYİM ?

SGK'nun kayıtlarının esas olduğunu unutmayın. SGK sitesinde yeralan hizmet çizelgesi bilgilendirme amaçlı olup kesin resmi bir değer taşımamaktadır. Ayrıca bu program askerlik borçlanması, yurtdışı borçlanması, diğer kurumlarda geçen hizmet süreleri  ve yıpranma gibi özel durumları kapsamamaktadır. Burada hesaplanan maaş, programa girdiğiniz Emeklilik Tarihi itibarı ile hesaplanmıştır. Emeklilik Tarihi maaşınıza etki eden faktörlerden birisi olup, farklı tarih girildiğinde hesaplanan maaşınız farklılık gösterecektir. Emekli olduktan sonraki artışlar emeklilik hesaplamalarından bağımsız olarak Bakanlar Kurulu kararları ile arttırılmaktadır.

Şayet durumunuz yukarıdaki açıklamalara uymuyor ve maaşınız farklı görünüyor ise araştırmanızda fayda vardır.


- DİĞER KURUMLARDAKİ HİZMETLER NİÇİN YOK ?

BAĞKUR ve Emekli Sandığına ait hizmet bilgileri son derece dağınık ve bu bilgilere internet üzerinden sağlıklı bir şekilde erişmek mümkün görünmüyor. Bu bilgiler belirli bir standarta uygun tutulmadıklarından bu programda kullanımı şimdilik mümkün olmamaktadır.


- EMEKLİLİKLE İLGİLİ SORULARI CEVAPLIYOR MUSUNUZ ?

Kişi bazında sorulacak soruları yanıtlamak oldukça zaman alıcı bir işlem olduğu için sorularınızı maalesef yanıtlayamıyoruz. Lütfen bu türden sorular göndermeyiniz. Sorularınız için sitemizin sağ kenarında bulunan SGK Bilgi Bankasını kullanmanızı ya da bir sosyal güvenlik müşavirine danışmanızı öneririz.